bilhadi.com Soru soru cevap ver para kazan
İsoo
NLP tekniği nedir? NLP nasıl yapılmaktadır?
NLP tekniği nedir? NLP nasıl yapılmaktadır? NLP ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

4 Cevap

Cevaben ;doğan
doğan
Normal Üye
06.06.2020 11:51:09
NLP, yaşamımızda üzerinde düşünmeden, otomatik olarak gerçekleştirmiş olduğumuz algılama, düşünme ve davranış süreçlerini, bilinçli hale getirme ve geliştirmede üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda, zihnin işleyişi ile ilgili, yetmişli yılların sonlarına doğru Amerikada geliştirilmiş bir model ve metodolojidir. Dilbilimci Prof. John Grinder ve Matematikci - Gestalt Terapisi uzmanı Dr. Richard Bandler tarafından olağan üstün başarılı terapi uzmanlarının analiz edilmesi ile model haline getirilen NLP teknikleri, Psikoloji, Sibernetik, Nöroloji, Filoloji gibi bilimlerin ışığında geliştirilip artık günümüzde terapi alanının dışında, yönetim, eğitim, sağlık, aile, satış ve spor bilimlerinde de başarılı bir şekilde kullanılabilmektedir. Kişisel yetenek ve becerilerin açığa çıkarılıp pekiştirilmesinde kullanılan NLP, duygu, düşünce ve davranış kalıplarını bilinçli hale getirip hedef odaklı ve yapıcı bir şekilde geliştirmede kullanılan bir dizi yöntemler sunar. NLPnin altyapısını, insanların çevrelerini nasıl algılayıp ne şekilde tepki gösterdikleri, nasıl iletişim kurdukları ve davranış kalıpları üzerinde yapılan araştırmalar oluşturur. NLP de bu tür araştırmalar özellikle kendi alanlarında çok başarılı olan insanların stratejileri üzerinde yoğunlaştırılmıştır. Buna NLP de "Modelleme" (Modelling) denir ve günümüzde hızlı öğrenme "Accelerated Learning" in önemli bir parçasıdır. NLP araştırmaları sonucunda geliştirilen bilgi teknik ve yöntemler, insanlar arasındaki iletişimi pekiştirmede kullanıldığı gibi, hedef ve çözüm bulma süreçlerinde de yıllardır başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

hilmi
hilmi
Normal Üye
30.05.2020 18:46:55
Nörolinguistik Programlama yani duyu-dil programlama olarak bilinen nlp kişilerin amaçlarına ulaşmaları için "nörolojik programlarını" keşfetmelerini ve en iyi şekilde kullanmalarını sağlamayı hedefleyen, tartışmalı bir psikolojik terapi anlayışıdır.

clgntrgt
clgntrgt
Normal Üye
30.05.2020 15:54:26
NLP” İngilizce ismiyle “Neuro Linguistic Programming” Türkçe karşılığı ile “Algısal Davranış Kontrolü.” ya da “Sinir Dili Programlaması.” Terim içeren ifadeler kullanıldığında konu bir doktora programını anımsatsa da aslında “NLP” ve barındırdığı teknikler oldukça basit. Çoğu zaman farkında olmadan kullandığımızı bile söyleyebilirim. NLP insanların daha iyi olabilmesi üzerine tasarlanan bir yöntemler bütünüdür. 70’li yıllardan başlayarak üzerinde çeşitli deneyler yapılarak günümüze kadar gelmiştir. Bizim bugün bahsedeceğimiz “Çapalama Yöntemi” ise NLP uygulamaları arasında en popüler olanlarından biridir.

alperen40
alperen40
Normal Üye
30.05.2020 04:37:02
NLP tekniği , düşünülmeden,otomatik olarak yapılan algılama olayıdır.Algısal Davranış Kontrolü anlamı da taşımaktadır. NLP de çapalama yöntemi diye bir şey vardır olay şu şekilden ibaret,kavgalı stresli olduğunuz bir gün düşünün her şeye ve herkese karşı sinirlisiniz ve bir anda radyodan o sevdiğiniz şarkı çaldı ve sizi uzaklara doğru götürdü,ruh haliniz değişti haliyle bu yönteme çapalama yöntemi denmektedir. NLP bana göre çok yanlış bir tekniktir neden diye soracak olursanız düşünülmeden yapılan her şey zararlıdır ne de olsa " Keskin sirke küpüne zarar."